PROJEKTOVÁNÍ METODOU BIM VE SPOLEČNOSTI B-PROJEKTING
PROJEKTOVÁNÍ TOVÁREN A VÝROBNÍCH ZÁVODŮ METODOU BIM VE SPOLEČNOSTI B-PROJEKTING
1. Co je to BIM?
BIM je zkratka z anglického spojení „Building Information Modeling“, která v překladu znamená „Informační model budovy“. Jinými slovy je to 3D digitální model navrhovaného objektu nebo zařízení obsahující všechny projektové profese s inteligentním procesem vkládání prvků do modelu. Výhodou takto zpracovávaných projektů je jejich propracovanost, jelikož vytvořený model umožňuje koordinaci mezi profesemi a vylučuje vznik kolizních míst.
Jeho velkou výhodou je optimalizace projektování – při jakékoliv změně dojde k úpravám ve všech částech modelu, a tudíž data zůstávají koordinovaná mezi všemi profesemi.
Vysoká úroveň detailu v modelu přispívá kromě zmíněné optimalizace procesů taktéž ke snižování nákladů či chybovosti.
BIM technologie je využitelná při projektování, montáži a následné správě objektu či zařízení. Jsou zde obsaženy technické listy, návody k montáži a obsluze, předepsané servisní termíny nebo možnost objednání nového prvku přímo od konkrétního výrobce daného zařízení.
BIM vytváří a spravuje data o budově během jejího celoživotního cyklu – tzn. projekt - realizace - provoz - rekonstrukce - ukončení provozu - odstranění.
(dostupné z: https://www.zonerama.com/koncepceBIM/Photo/7430400/273108190)
2. Způsoby projektování
- Rýsovací prkna do roku 1992
- 2D CAD 1992-2009
- 3D CAD 2009-2019
- BIM 2019 – současnost
Při požadavku zhotovení projektové dokumentace ve stupni pro provádění stavby (DPS), dochází ze strany investorů ke zvyšování nároků úrovně zpracování projektové dokumentace.
Aktuální stav v oblasti projektování ukazuje, že je nezbytně nutné, aby všechny rozhodující zakázky byly zpracovány na nejvyšší možné úrovni, a to metodou BIM při LOD 200-500.
LOD – Level of Development (grafická a informační podrobnost BIM modelu)
LOD |
POPIS |
STUPEŇ PD |
LOD 200 |
Model se základními rozměry zařízení a objemů stavby |
STUDIE |
LOD 300 |
Model s přesnými rozměry zařízení bez technické specifikace |
DSP |
LOD 400 |
Model s přesnými rozměry a konkrétními výrobky a zařízení |
DPS |
LOD 500 |
Model na nejvyšší možné dostupné úrovni |
VDD |
3. Softwarové vybavení pro tvorbu dokumentace BIM
-
Autodesk Revit 2022 – (BIM stavba)
-
Autodesk Autocad – (výkresová dokumentace)
-
Autodesk Advance Steel 2022 – (BIM ocelové konstrukce)
-
Cadmatic 2021 – (BIM technologie, energetika a průmyslové rozvody)
-
Navisworks Manage 2022 – (koordinace a procházení modelu)
-
Lumion 12 2021 - (rendrování a vizualizace)
-
Microsoft Project – (tvorba časového plánu pro přípravu a realizaci)
-
Microsoft Office 365 – (tvorba textových a tabulkových částí)
-
Autodesk BIM 360 - (sdílení a předávání dat)
-
OneDrive - (sdílené úložiště)
-
RTS BUILDpower S 2022 - (zhotovení rozpočtových nákladů)
-
SCIA Engineer 2021 - (statický výpočtový a dimenzovací 3D software)
-
IDEA StatiCa-Steel 2021 - (detailní návrh ocelových spojů)
-
Deksoft - (energetické výpočty a zpracování PENB, EŠOB)
-
MS Teams - (komunikace)
4. Projektový tým
U nás ve společnosti je zavedený tým specialistů, kteří se zabývají projektování metodou BIM. Máme zde specialisty jako BIM projektový manažer, BIM koordinátor, nebo BIM konzultant, kteří řeší celý projekt od začátku až do konce včetně pořádání pravidelných kontrolních dnů, případně meetingů přes MS Teams. Cílem těchto schůzek je zajistit postupné odsouhlasení projektových prací na BIM modelu.
5. Postup vytváření BIM modelu
Vzhledem k tomu, že rozhodující projekty zpracováváme ve všech stupních projektové dokumentace, je důležité, pro zpracování studie a stavebního povolení pracovat ve 2D, protože právě tady dochází k největším změnám a neustále se upravující stavební a technologické dispozice. Každá změna v BIM modelu má vazbu na spoustu specialistů a taky časovou náročnost, která může být poměrně dost zásadní v plnění předem sjednaných termínech. Nehledě na zapracování nových změn = vícenáklady a finanční náročnost.
Dokumentace pro provádění stavby musí mít co nejdřív odsouhlasené stavebně-technologické dispozice s technickým řešením a konkrétními výrobci (potencionálními dodavateli), aby se projektová dokumentace mohla začít tvořit na požadované úrovni BIM modelu LOD 300 - 400.
Celá stavební část je tvořena programem Autodesk Revit 2022, kde je řešena i návaznost na komunikace, zpevněné a nezpevněné plochy výrobního areálu. Technologická část je zpracována v programu Cadmatic 2022, kde je řešena celá výrobní technologie, energetika vč. MEP („Mechanical, electrical and plumbing“). V první fázi je nutné udělat návrh P&ID („Piping and instrumentation diagrams“), kde se zhotoví celý potrubní systém, a to včetně instrumentů, jako teploměry, tlakoměry, průtokoměry, hladinoměry, automaticky řízené a ovládané ventily, měřiče tepla/chladu, bezpečnostní ventily, aj.
Na základě hotového P&ID lze zahájit práce na BIM modelu, kde bude technologie napojena na všechny potřebné energie. Z BIM modelu lze vyexportovat dokumentaci do 2D („arrangement drawings“).
Z vytvořeného BIM modelu, kde jsou řešena jednotlivá média v rámci MEP, lze dělat izometrie, kdy na základě délek, kolen, odboček, t-kusu, použitých ventilů a instrumentů generujeme specifikace materiálu do Excelu (BOQ nebo BOM) a ty následně použijeme pro tvorbu rozpočtových nákladů s aktuální cenovou soustavou pro daný rok.
Součástí kompletního BIM modelu je řešen i systém podpor pro všechny profese (MEP). Díky tomu se vhodně navrhnou závěsy a sdružené konstrukce pro více profesí najednou – jedná se převážně o vytápění, chlazení, zdravotní instalace, SHZ, elektroinstalace, vzduchotechniku, silnoproud, slaboproud, aj. Při tvorbě systémového uložení v BIM modelu dochází k maximálnímu využití prostoru a k úspoře místa oproti samostatným uložením jednotlivých profesí zvlášť. Důležité podotknout, že součástí těchto navržených konstrukcí jsou započítány síly působící do pevných bodů a k nim navržen i adekvátní typ pevného bodu vč. návrhu kompenzátorů a řešení teplotní dilatace v podobě prodloužení potrubí. Součástí tohoto řešení je také zohlednění podmínek PBŘ a následně definování a specifikování všech požárních prostupů pomocí speciálních ucpávek. Tyto ucpávky jsou také součástí BIM LOD 300 – 400. V současné době lze využít systémového uložení i v návaznosti na model BIM LOD 400, kdy jsme schopni zajistit velmi efektivním způsobem přípravu a následně realizaci všech podpor, a to s využitím robotického pracoviště a definování nulových souřadnic pomocí GPS. Tyto činnosti samozřejmě mají velký vliv na rychlost, kvalitu a také komplexnost celého takto navrženého řešení.
Během realizace již nelze dělat zásadní změny v podobě výběru jiného dodavatele, než bylo uvažováno v projekční fázi, protože BIM model je model, který má své technické informace, které jsou vždy vázány ke konkrétnímu dodavateli a je na projektantovi ať určí, zda vyvolaná změna má zásadní vliv na funkci technického řešení technologie a použitou metodou BIM.
Průběžná koordinace profesí probíhá jak v Autodesk Revit 2022, tak i v Cadmatic 2021, ale ta hlavní a celková se provádí v koordinačním a prohlížecím programu Navisworks Manage 2022. Koordinace probíhá pomocí „Clash Detective“, kde program vyhodnotí všechny vzniklé kolize. Výsledkem správně provedeného a zkoordinovaného BIM modelu je počet kolizí 0.
Následně BIM soubor odevzdáme investorovi, buď přes formát IFC nebo přes sdílené cloudové úložiště (BIM 360). Výhoda formátu IFC je identifikace všech prvků obsažených v BIM modelu. Pouhým klikem na daný prvek (strojní zařízení, potrubní trasy, kabelové trasy, závěsný systém aj.) lze mít přehled o:
- číslo prvku/pozice
- typ média
- parametry média (teplota, tlak – přetlak, podtlak)
- parametry potrubí, DN, PN
- materiál potrubí
- typ a provedení izolace
Takto vytvořený BIM model je základním podkladem a nutnou podmínkou pro správnou realizaci projektu.
6. Závěr
Vzhledem k tomu, že jsme ve 21. století, kdy je zrychlená doba, dostupnost moderní technologie a technických vymožeností, je nutné posunout i způsob projektování na vyšší úroveň a dělat ji tím nejlepším a nejmodernějším způsobem, jaký v tuto chvíli lze dělat.